Naujienos


10 priežasčių kodėl mobilūs prietaisai turi būti uždrausti vaikams iki 12 metų

Children using smartphonesAmerikos pediatrų akademija ir Kanados pediatrų asociacija teigia, kad vaikučiams nuo 0 iki 2 metų nereikia absoliučiai jokių mobiliųjų technologijų. 3-5 metų mažyliams galima leisti valandą per dieną žaisti telefonu, planšete ar kompiuteriu, o 6-18 metų vaikams technologijoms skirtas laikas gali būti pratęstas iki 2 valandų. Bet iš tiesų,  manoma, kad vaikai ir jaunuoliai šią rekomenduojamą normą viršija keturis penkis kartus. Mobilieji prietaisai (mobilieji telefonai, kompiuterinės planšetės, elektroniniai žaidimai) ypač tapo prieinami labai mažiems vaikams, o tai kelia didžiausią nerimą. Štai 10 priežasčių kodėl jų išvis nereikėtų duoti vaikams iki 12 metų.

1. Greitas smegenų augimas

Nuo gimimo iki 2 metų vaikų smegenys padidėja tris kartus ir vis dar auga iki 21-erių. Ankstyvą smegenų vystimąsi skatina aplinkos dirgikliai ar jų trūkumas. Per didelis ankstyvas mobiliųjų technologijų naudojimas ypač stimuliuoja besivystančias smegenis ir gali tik pakenkti. Vėliau dėl to gali kilti dėmesio deficito sindomas, pažinimo vėlavimas, sutrikęs mokymasis, padidėjęs impulsyvumas, sumažėjęs gebėjimas savarankiškai savireguliacijai.

2. Vėluojantis vystymąsis

Technologijų naudojimas riboja judėjimą, todėl gali sukelti sutrikusį vystymąsi. Vienas iš trijų mokyklą lankančių vaikų turi šią problemą, todėl tai neigiamai veikia raštingumą ir akademinius pasiekimus (JAV duomenys). Judėjimas pagerina mokymosi rezultatus ir galimybes. Mobiliųjų technologijų naudojimas iki 12 metų kenkia vaiko raidai ir mokymuisi.

3. Visuotinis nutukimas

Televizija ir video žaidimai yra susiję su padidėjusiu nutukimu.  Vaikai, kuriems leidžiama turėti šiuos prietaisus jų kambaryje 30% dažniau priauga papildomo svorio.Vienas iš keturių kanadiečių ir vienas iš trijų JAV vaikų yra nutukę. 30% storų vaikų susiduria su cukriniu diabetu, turi tikimybę gauti širdies smūgį ir insultą. Dėl nutukimo 21 amžiaus vaikai gali būti pirmoji karta, kuri nepergyvens savo tėvų.

4. Miego trūkumas

60% tėvų neprižiūri kiek vaikai naudojasi tecnologijomis ir 75% vaikams leidžia turėti įvairius įrenginius jų kambariuose. 75% vaikų nuo 9 iki 10 metų pakankamai neišsimiega, o tai atsiliepia jų rezultatams.

images5. Psichikos ligos

Technologijų naudojimas yra vienas iš pagrindinių faktorių dėl ko vaikai suserga depresija, autizmu, bipoliniu sutrikimu, dėmesio deficito sintromu, psichozėmis ir tampa probleminiais vaikais. Vienam iš šešių Kanados vaikų diagnozuojama psichikos liga, kurioms gydyti reikia net psichotropinių vaistų.

6. Agresija

Smurtinis turinys taip pat gali sukelti agresija. Jauni vaikai vis dažniau susiduria su seksualiniu ir fiziniu smurtu šių dienų žiniasklaidoje. Tokį turinį galima rasti ir mobiliosiose technologijose.

7. Skaitmeninė dimencija 

Ypač spartus medijų turinys gali prisidėti prie dėmesio deficito sindromo, taip pat sumažinti koncentracijos ir atminties galimybes, nes smegenyse keičiasi neuronų procesai. Vaikai, kurie negali sukoncentruoti dėmesio, negali ir mokytis.

023d599ec0a0cc9f6b307266b15e30278. Priklausomybės

Kuo tėvai daugiau leidžia naudotis technologijomis, tuo labiau patys atitolsta nuo savo vaikų. O jeigu nėra artimo santykio su tėvais, vaikai tampa priklausomi nuo savo mobiliųjų prietaisų. Vienas iš 11 8-18 metų vaikų yra priklausomas nuo technologijų (JAV).

9. Skleidžiama radiacija

2011 metais Pasaulio sveikatos organizacija mobiliuosius telefonus ir kitus bevielius prietaisus paskelbė 2B rizikos kategorijoje (galimi kancerogenai) pagal radiacijos skleidimą. Vaikų smegenys ir imuninė sistema yra labiau jautrūs išorės dirgikliams, todėl teigti, kad patiriama žala tokia pati, kaip ir suaugusiems, negalime. 2013 metų gruodį pasaulio specialistai rekomendavo klasifikuoti į 2A kategoriją – tikėtini kancerogenai. Šis pasiūlymas vis dar svarstomas.

10. Ateities problemos

Būdai, kuriais auginame ir mokome vaikus technologijų pagalba nėra geri. Vaikai yra mūsų ateitis, bet nėra ateities vaikams, kurie per daug naudojasi technologijomis. Todėl būtina kuo greičiau atkreipti į tai dėmesį.

#priklausomybe #agresija #demesiodeficitas #miegotrukumas #veluojantismastymas #mobilusprietaisai #uzdraustivaikams #druskosgalia

Pagal http://www.mamyciuklubas.lt/ikimokyklinukas/alarmas-10-priezasciu-kodel-mobilus-prietaisai-turi-buti-uzdrausti-vaikams-iki-12-metu-30725/

Bendrinkite šį įrašą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *