Naujienos


Bronchitas: priežastys, simptomai ir 10 natūralių priemonių įveikti ligą

Užklupus peršalimui, dažnas į kosulį numojame ranka: manome, kad jį išsigydysime keliais puodeliais arbatos, ir toliau skubame į darbą. Visgi kartais iš pažiūros nekaltas kosulys – vienas pirmųjų bronchito požymių.

Bronchitas: kas tai ir kokių rūšių būna?

Bronchitas, paprastai tariant, yra kvėpavimo takų uždegimas. Kai pastarieji sudirginami, juos dengianti gleivinė pradeda gaminti gleives, apsunkinančias oro patekimą į plaučius. Tuomet kyla kosulys, kadangi organizmas bando atsikratyti kvėpavimo takus užkimšusių gleivių. Bronchitas būna dviejų rūšių:

Ūminis bronchitas pasitaiko kur kas dažniau nei lėtinis. Liga gali tęstis keletą savaičių, tačiau paprastai praeina savaime. Pacientams skiriami simptomus palengvinantys vaistai, ligos metu patariama pakankamai ilsėtis, gerti daug skysčių ir neslopinti kosulio. Pagrindinė ūminio bronchito priežastis – apatinių kvėpavimo takų infekcija, kai kada peršalimas ir gripas.

Lėtinis bronchitas diagnozuojamas tada, kai kosulys pacientą kankina bent tris mėnesius per metus. Nuo jo dažniausiai kenčia rūkoriai, simptomai sustiprėja žiemos mėnesiais. Didelę įtaką ligos vystymuisi daro ir šaltas klimatas bei užterštumas. Pirmoji pagalba lėtinio bronchito atveju – mesti rūkyti.

Ūminio ir lėtinio bronchito simptomai:

  • Kosulys, besitęsiantis daugiau nei 10 dienų;
  • Su kosuliu pasirodantys skrepliai;
  • Kvėpuojant girdimas švokštimas ir/ar švilpimas;
  • Pakilusi kūno temperatūra;
  • Skausmas ir/ar veržimo pojūtis krūtinėje;
  • Gerklės skausmas ir užsikimšusi nosis;
  • Galvos skausmas, viso kūno maudimas.

Pagrindinės bronchito priežastys:

  • Silpnas imunitetas, todėl dažnai suserga vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės. Jei organizmas nesugeba apsiginti nuo virusų, bronchitą gali sukelti net paprastas peršalimas;
  • Graužiantis rėmuo, dėl kurio skrandžio rūgštis patenka į kvėpavimo takus ir taip juos sudirgina;
  • Rūkymas – tiek aktyvus, tiek pasyvus;
  • Bronchito rizika išauga tiems, kurie daug laiko praleidžia tarp plaučius dirginančių medžiagų, pavyzdžiui, dulkių, dūmų, chemikalų, gyvena užterštuose miestuose;
  • Nuo bronchito vyrai kenčia šiek tiek dažniau nei moterys.

Jei bronchitas negydomas, gali pasireikšti komplikacijos. Viena dažniausių (ja baigiasi 5% bronchito atvejų) – plaučių uždegimas, kai infekcija iš kvėpavimo takų išplinta giliau į plaučius. Komplikacijos labiau tikėtinos rūkantiems, turintiems nusilpusią imuninę sistemą ir sergantiems kitų vidaus organų ligomis.

Bronchito prevencijai ypatingų priemonių nereikia

Pasirūpinę tinkama prevencija, išvengsite ne tik bronchito, bet ir kitų ligų. Pirmiausia reikėtų pasiskiepyti nuo gripo, kadangi būtent jis dažnai sukelia kvėpavimo takų uždegimą. Jei esate vyresni nei 60 metų, pasirūpinkite vakcina ir nuo pneumokokinės infekcijos.

Rūkaliams griežtai rekomenduojama mesti rūkyti – tokiu būdu nuo bronchito apsaugosite ne tik save, bet ir pasyviai rūkančius artimuosius. Jei dirbate su plaučius erzinančiomis medžiagomis (chemikalais, dulkėmis ir t.t.) ar gyvenate itin užterštame mieste, dėvėkite apsauginę kaukę.

Ne mažiau svarbu įvairiais būdais stiprinti imunitetą: grūdinkitės, sportuokite ir sureguliuokite mitybą, t.y. atsisakykite greito maisto, į racioną įtraukite daugiau šviežių daržovių, vaisių, žuvies; jei jaučiate poreikį, vartokite maisto papildus.

Geriausia bronchito gydymą patikėti profesionalams, tačiau kol laukiate vizito pas gydytoją, tikrai nepakenks šios natūralios priemonės:

  1. Imbieras, labai dažnai pasitelkiamas kovoje su peršalimu, padės ir bronchito atveju: dėl stiprių antiuždegiminių savybių, šaknis nuramins suerzintus, uždegimo paveiktus ar išburkusius kvėpavimo takus. Be to, imbieras veiksmingai stiprina organizmą.
  • Į stiklinę karšto vandens įberkite po pusę arbatinio šaukštelio malto imbiero, cinamono ir gvazdikėlių. Gerai išmaišykite, ir, kai šiek tiek pravės, išgerkite.
  • Į verdantį vandenį įberkite po vieną arbatinį šaukštelį imbiero miltelių ir maltų juodųjų pipirų. Gerai išmaišykite, kai skystis pravės, įdėkite šiek tiek medaus. Vartokite du kartus per dieną.
  • Sumaišykite po vieną arbatinį šaukštelį imbiero miltelių, pipirų ir gvazdikėlių. Kartu su medumi vartokite tris kartus per dieną.

  1. Česnakas – puiki pirmoji pagalba ūminio bronchito atveju, kadangi daržovė efektyviai kovoja su virusais.
  • Nulupkite ir susmulkinkite tris česnako skilteles. Suberkite į stiklinę pieno, užvirinkite, prieš eidami miegoti išgerkite.

  1. Ilgoji ciberžolė palengvina atsikosėjimą ir padeda iš kvėpavimo takų pašalinti sekretą, todėl kaip mat pajusite palengvėjimą.

Į stiklinę pieno įberkite 1 arbatinį šaukštelį ciberžolės miltelių. Išmaišykite, užvirinkite ir gerkite 2-3 kartus per dieną. Geriausia – ant tuščio skrandžio. Netinka tiems, kurie turi tulžies pūslės akmenų, skrandžio opų, kenčia nuo padidėjusio rūgštingumo ir obstrukcinės geltos.

  1. Garų terapija – vienas efektyviausių vaistų nuo bronchito. Į karštą vandenį įlašintas eukalipto aliejus suminkštins gleives ir pagreitins gijimo procesą.
  • Į verdantį vandenį įlašinkite eukalipto aliejaus. Pasilenkę virš indo, galvą uždenkite rankšluosčiu taip, kad galėtumėte įkvėpti garų. Jei neturite eukalipto, išbandykite arbatmedžio arba pušų aliejus.
  • Rekomenduojama eukalipto aliejumi ištrinti krūtinę. Tai padės suskystinti gleives ir pagerinti kvėpavimo sistemos veiklą.

  1. Medus – tradicinis lietuvių būdas kovoti su daugybe ligų, tarp jų ir bronchitu. Saldžioji priemonė nuramins skaudančią gerklę ir sustiprins imunitetą. Tačiau nedarykite labai dažnos klaidos ir nedėkite medaus į itin karštą arbatą – taip jis praras visas gydomąsias savybes.
  • Į stiklinę šilto vandens įspauskite vienos citrinos sultis, sumaišykite su 1 valgomuoju šaukštu medaus ir gerkite 2 kartus per dieną.

  1. Svogūnai lengvina atsikosėjimą ir neleidžia kvėpavimo takuose kauptis gleivėms.
  • Kiekvieną rytą ant tuščio skrandžio suvartokite šaukštą ką tik spaustų svogūno sulčių arba šia daržove pagardinkite patiekalus.

  1.   Negyvosios jūros druska slopina uždegimą, todėl ypač naudinga tiek ūminio, tiek lėtinio bronchito atveju.
  • Į jums malonios temperatūros vonią įberkite apie 1 valgomą šaukštą  druskos. Kai ji ištirps, vonioje pagulėkite apie valandą. Jei kenčiate nuo lėtinio bronchito, procedūrą kartokite kiekvieną arba kas antrą vakarą.

  1. Sezamo sėklos puikiai malšina skausmą ir veržimo pojūtį krūtinėje.
  • Sumaišykite 1 arbatinį šaukštelį sezamo sėklų, 1 arbatinį šaukštelį linų sėmenų, žiupsnį druskos ir 1 arbatinį šaukštelį medaus. Šį mišinį vartokite kasdien prieš eidami miegoti.
  • Sumaišykite pusę arbatinio šaukštelio sezamo miltelių ir 2 valgomuosius šaukštus vandens, vartokite du kartus per dieną.

  1. Garstyčios – vienas iš daugybės prieskonių, padedančių kovoti su bronchitu.
  • Sumaišykite garstyčių miltelius su įprastais miltais (santykis 1:4). Įpilkite tiek vandens, kad pasiektumėte skystos pastos konsistenciją. Gautu mišiniu padenkite švarų audinį, tokį kompresą uždėkite ant krūtinės (prieš tai patepę alyvuogių aliejumi). Laikykite kompresą tol, kol šis atvės.

  1. Sergantiems bronchitu rekomenduojama gerti dar daugiau vandens nei įprastai – 8-10 stiklinių per dieną. Taip pat venkite alkoholio ir kofeino: jie iš organizmo pašalina skysčius, gleivės sutirštėja ir tampa dar sunkiau pašalinti jas iš organizmo.

 

Bendrinkite šį įrašą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *