Naujienos


Kodėl mūsų organizmui pritrūksta cinko?

Cinko deficitas gali būti susijęs su:

  • sutrikusia skydliaukės veikla,
  • kepenų ligomis,
  • blogu pasisavinimu,
  • šio mineralo trūkumu vandenyje,  maiste (mūsų dirvos jau buvo nualintos prieš 20 metų, dabar situacija dar blogesnė),
  • o taip pat per didele fitino koncentracija maiste, todėl, kad fitinas suriša cinką, sunkina jo pasisavinimą (reikėtų paminėti, jog cinkas nesuderinamas su selenu, kadangi šie du elementai neutralizuoja vienas kitą).
  • Sergant bronchų vėžiu, prostatos vėžiu ar uždegimu, kitais vėžiniais susirgimais, leukozėmis taip pat vyksta cinko perskirstymas, kuris būtinas ląstelėms.

Iš kur mums paimti reikiamą kiekį cinko?

Pirmiausia reikėtų pasakyti štai ką – sunku organizmą aprūpinti reikiamu cinko kiekiu nepakeitus dietos. Be abejo, yra papildai, kurie turi pakankamą kiekį šio elemento (stenkitės vengti cinko sulfato, geriau naudoti cinko gliukonatą arba citratą, jie geriau pasisavinami), tačiau natūraliuose produktuose esantis cinkas pasisavinamas geriausiai.

Iš karto atsakysiu į dažnai kylantį klausimą: ar galima naudojant cinką perdozuoti? Praktiškai ne. Ir pirmiausia todėl, kad cinkas netoksiškas (jei naudoti iki 3 mg kūno/kg elementinio cinko – o tai labai didelės dozės). Be to, jis nekaupiamas audiniuose, jei atsiranda perteklius – jis tuojau pat pašalinamas. Na ir kaip sako mokslininkai: cinko perteklius mūsų dietoje – tai jau iš fantastikos srities. Žmonija kenčia nuo cinko trūkumo, tai liudija ligos, kuriomis žmonės serga dėl cinko trūkumo.

Kiek gi mums cinko reikia per dieną ir kur mums jo rasti?

Cinką tyrinėti pradėta palyginti nesenai. 1963 metais buvo paskelbta, jog jis būtinas organizmui, o po 10 metų buvo paskelbta jo dozė – 10-20 mg per dieną. Tačiau jau dabar dauguma specialistų mano, jog jo reikia 2-3 kartus daugiau. Įdomu ką pasakys mokslininkai po 20-30 metų?

08f40188-8c39-4538-bdf9-99c2bad6aa311954 metais buvo išleista daktaro A.Maksimovo knyga „Mikroelementai ir jų reikšmė gyvų organizmų gyvenime“. Štai kai kurie joje pateikiami faktai:
„Apie 0,25 mg/1 kg cinko yra obuoliuose, apelsinuose, citrinose, finikuose, greipfrutuose, mineraliniame vandenyje, žaliose daržovėse.
Apie 0,31 mg/1 kg yra meduje.
Apie 2-8 mg/kg – spanguolėse, juoduosiuose serbentuose, datulėse, didžiojoje dalyje daržovių, jūros žuvų, neriebioje jautienoje, piene, valytuose ryžiuose, cukriniuose ir paprastuose burokuose, pomidoruose, bulvėse, ridikėliuose, duonoje.
Apie 8-20 mg/kg – kai kuriose grūdinėse kultūrose, mielėse, česnake, nevalytuose ryžiuose, kiaušiniuose.
Apie 20-50 mg – avižiniuose, miežiniuose miltuose, kakavoje, kiaušinio trynyje, triušienoje ir vištienoje, riešutuose, žirniuose, pupelėse, žaliojoje arbatoje, alaus mielėse, krakmole (bulvių, miežių ir t.t.).
Apie 30-80 mg/kg – jautienos kepenyse ir kai kuriose žuvų rūšyse.
Apie 130 – 120 mg/kg – grudų gemaluose, daigintuose grūduose, moliūgų ir saulėgrąžų sėklose.”

Yra dar vienas faktas – daugelyje produktų, kuriuose gausu cinko, gausu ir vitaminų bei skaidulinių medžiagų, kurios padeda išlaikyti sveiką mūsų žarnyną. Žinoma gerai yra valgyti daržoves ir vaisius, tačiau vegetarinė dieta labai skurdi cinku. Tiesa, šį trūkumą galima kompensuoti valgant daug gemalų, sėlenų bei neskaldytų grūdų duoną paruoštą iš raugo, o ne iš mielių. Kadangi įprastoje duonoje daug fitino, o jis „vagia” cinką iš mūsų organizmo. Visada rinkitės tik neskaldytų grūdų duoną, pilno grūdo makaronus, bei nevalytas kruopas (avižos, ryžiai, miežiai ir t.t.), taip jūs išsaugosite reikiamą cinko kiekį maiste.

Valgykite pakankamai daigintų grūdų – vidutiniškai 1-3 valgomus šaukštus per dieną, juose gausu ne tik cinko, bet ir vitaminų B, geležies, fosforo, magnio, seleno, kalcio bei gyvybinės energijos (tik pagalvokite – juk iš vieno grūdo išauga visas augalas, kokia tat gyvybinė energija jame užprogramuota!). Daigintus grūdus galima susimalti su mėsmale ir pasiruošti salotas su vaisiais ar daržovėmis, paruošti pastą sumuštiniams.

Nereikia pamiršti, jog cinkas organizme konkuruoja su geležimi ir variu. Taigi, jei jūs naudojate pakankamai cinko turintį maistą, taip pat naudokite ir geležimi bei variu gausius maisto produktus.

Manau jums jau pakanka žinių tam, kad suprastumėte, koks svarbus yra cinkas mūsų organizme. Todėl išsirinkite gerą produktą ir eikite savo sveikatos link!

Rekomenduojami produktai su cinku Fazė – 9 https://www.druskos.eu/katalogas/maisto-papildai/faze-9/

Koks svarbus mums gali būti cinkas? 1 dalis

Bendrinkite šį įrašą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *